Konkurs znajomości lektur

KONKURS ZNAJOMOŚCI LEKTUR pn. „Lektury przed maturą”.

Konkurs odbył się w dwóch terminach:

 • 18 marca 2017 r. w trybie zaocznym,
 • 23 marca w trybie  wieczorowym.

Organizatorem konkursu była pani Ewa Karwacka, a autorką konkursowych zadań – nauczycielka języka polskiego pani Barbara Roznerska.

Licznie zgromadzoną publiczność, Dyrekcję Szkoły, Kadrę Pedagogiczną oraz uczestników powitała pani Ewa Karwacka:

„Witam serdecznie na szkolnym Konkursie znajomości lektur pn.” Lektury przed maturą”. Literatura bowiem to zwierciadło epoki. Przeglądają się w niej, jak w lustrze, nasze dzieje ojczyste - lata świetności i lata niewoli, nasza architektura, realia życia codziennego, zajęcia ludzi, ich mentalność, uczucia, stroje, tradycje, obyczaje. Literatura odgrywała szczególną rolę w momentach trudnych dla Polaków. Podtrzymywała  ducha polskości, dodawała otuchy walczącym. Wspomnę tu choćby poezję Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, czy cieszące się do dziś ogromną popularnością powieści Henryka Sienkiewicza. Nie jest tajemnicą, że czytanie wnosi do naszego życia wiele dobrego. Czytając, poszerzamy wiedzę o otaczającym świecie, rozwijamy zainteresowania, wzbogacamy nasz język, uczymy się poprawnej pisowni, pobudzamy wyobraźnię, stajemy się kreatywni. A czytanie lektur ma znaczenie szczególne. Do kanonu lektur wpisano bowiem dzieła najbardziej wartościowe. To książki, które znać wypada, które znać należy, których nie wolno pominąć, których wreszcie znajomość jest obowiązkowa na egzaminie maturalnym. Dzisiejszy konkurs będzie więc swoistego rodzaju testem na znajomość pozycji lekturowych dla wszystkich obecnych na sali, zarówno dla uczestników, jak i dla publiczności.”

Do rywalizacji przystąpiły po trzy dwuosobowe zespoły z najstarszych klas Liceum Ogólnokształcącego, a w loży jurorów zasiadły polonistki: pani Barbara Roznerska i pani Joanna Toczko.

Zadania konkursowe, prezentowane na dużym ekranie, były ciekawe i różnorodne. W ich rozwiązywaniu aktywnie uczestniczyła również publiczność.

Zadania konkursowe:

 • wskazanie imienia i nazwiska autora zaprezentowanych tytułów lektur,
 • ogólna znajomość biografii pisarzy: Jana Kochanowskiego, Stefana Żeromskiego, Adama Mickiewicza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Henryka Sienkiewicza,
 • rozpoznanie portretów pisarzy,
 • podanie tytułu oraz imienia  i nazwiska autora na podstawie zaprezentowanych fragmentów trzech dzieł literackich,
 • łączenie w pary bohaterów literackich,
 • określenie gatunków literackich podanych utworów,
 • wskazanie epoki literackiej, w której powstały  dzieła,
 • rozpoznanie utworów, z których pochodzą przedstawione kadry  filmowe,
 • rozwiązanie krzyżówki ze znajomości mitologii greckiej.

Kolejne zdobywane punkty były na bieżąco odnotowywane w tabeli wyników, co było czynnikiem mobilizującym dla uczestników konkursu. Rywalizacja zakończyła się wygraną dla:

 

Laureaci w trybie zaocznym:

 I miejsce:  Ewa Haponik i Iwona Mielnicka

II miejsce:  Anna Szczepaniak i Adam Sakowski

III miejsce: Justyna Rehberg i Wojciech Huszcza

 

Laureaci w trybie wieczorowym:

I miejsce:  Norbert Furmaniak i Adrian Gatzschmann

II miejsce: Aleksandra Martyniak i Karolina Piekarowicz

III miejsce: Karolina Piechota i Adrian Ruń

 

Po ogłoszeniu wyników, laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe.

GRATULUJEMY!