Konkurs polonistyczny "Czytam, więc jestem"

Czy wiesz, kto jest autorem słów: ,,Koniec i bomba. A kto czytał ten trąba”? Oczywiście Witold Gombrowicz. Pisarz prowokacyjnie kończy swoją groteskową powieść pt. ,,Ferdydurke”, pozornie drwiąc z czytających jego książkę i z książek w ogóle. Dla Słuchaczy trybu wieczorowego i zaocznego teksty kultury z III (gimnazjum) i IV (liceum) etapu edukacyjnego nie mają tajemnic, dlatego cytat z Gombrowicza zidentyfikowali bezbłędnie.

Do rywalizacji przystąpiły po cztery zespoły w dwóch terminach:

 • 7 lutego ( w środę) walczyli słuchacze trybu wieczorowego,
 • 10 lutego (w sobotę) konkurowali słuchacze trybu zaocznego.

Konkurs miał na celu:

 • uatrakcyjnienie powtórek przed maturą,
 • utrwalenie wiedzy z zakresu:
 • znajomości chronologii epok literackich,
 • umiejętności przyporządkowania autora, dzieła do epoki,
 • znajomości elementów biografii: Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Władysława Stanisława Reymonta, Stanisława Wyspiańskiego,
 • znajomości adaptacji filmowych: ,,Pan Tadeusz (reż. A. Wajda),  ,,Chłopi”,  J.Rybkowski, ,,Lalki”( reż. R. Ber ), ,,Krzyżacy” (reż. A. Ford), ,,Wesele” (reż. A.Wajda), ,,Przedwiośnie” (reż. F. Bajon), Troja (reż. W. Petersen),
 • znajomości tekstów literackich,
 • umiejętności interpretacji i określania gatunku danego tekstu;
 • integrowanie Słuchaczy,
 • aktywizację młodzieży,
 • konkurowanie na zasadach fair play,
 • oswajanie stresu,
 • uruchomienie umiejętności odnalezienia się w sytuacji porażki i sukcesu,
 • stworzenie sytuacji sprawdzenia się przez maturzystę.

Konkurs był przygotowany przez p. Joannę Toczko i składał się z sześciu konkurencji, które były bardzo różnorodne i bardzo efektowne. Polegały między innymi na: rozpoznaniu na podstawie znaków ikonicznych tytułów lektur, zidentyfikowaniu bohatera literackiego na podstawie stopniowo dopełnianej charakterystyki czy popisaniu się wiedzą na temat adaptacji wybranych tekstów kultury.

Po zakończeniu rundy szóstej jurorzy wyłonili laureatów.

W trybie wieczorowym:

I miejsce:    Michał Białobrzeski i Jakub Dryja

II miejsce:   Maciej Biernacki i Maja Sher

III miejsce:  Aleksandra Miszczuk i Paulina Michacz

IV miejsce: Justyna Kulis i Natalia Jachimiak

W trybie zaocznym:

I miejsce:    Magdalena Zuchara i Angelika Jastrzębowska

II miejsce:   Oliwia Ryś i Damian Bartoszewicz

III miejsce:  Renata Kowalska i Natalia Siemaszko

IV miejsce: Anna Sokołowska i Magdalena Korzeń

Trzeba przyznać, że było trochę nerwów ale i zabawy. Nagrody ufundowane przez Teatr im. Stefana Jaracza, Multikino oraz Kierownictwo naszego Liceum trafiły do rąk dobrze już przygotowanych do matury z języka polskiego słuchaczy VI semestru.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
Dziękujemy organizatorce i autorce
bardzo pomysłowych i atrakcyjnych zadań konkursowych
Pani Joannie Toczko
za zaangażowanie na rzecz Słuchaczy naszego Liceum.
Gratulujemy wysokiego poziomu wiedzy i umiejętności
Słuchaczom biorącym udział w konkursie.